Продължаваме с бр. 21 на рубриката „Берое в елита“ в официалния сайт на клуба, която е свързана с участието на любимия отбор в елита на българския футбол. Поредицата е посветена на юбилея „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който ще бъде честван през тази 2016 г. Чрез „Берое в елита“ ще се опитаме да ви представим всичко най-интересно и любопитно сезон по сезон. Всички резултати, известни статистики, скандали, куриози. Очаквайте нов материал всяка седмица до кулминацията на тържествата по случай вековния юбилей – 6 май 2016 г.

Рубриката е представена със съдействието на Христо Христозов и благодарение на алманаха „Футболът в града на липите“ от Кънчо Колев. Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата „Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.

1980-81 г. – Полюси

В първия брой на рубриката за 2016 г. ще ви разкажем за противоречивия сезон 1980-81 г., в който „Берое“ отново участва в европейските клубни турнири, но след като отборът е достигнал своя връх за трети път тръгва надолу при представянето си в първенството. Отборът се мъчи да задържи високото ниво и за определени периоди успява. Представянето обаче е от полюс до полюс.

В началото на сезона председател на дружеството е Илия Илиев, който по-късно преминава на друга работа и на негово място е избран досегашния му заместник Диньо Йолдов. За председател на новоучредения футболен клуб за високо спортно майсторство е избран Бончо Мерджанов.

Разместванията в състава са сериозни. Христо Белчев отива да следва във Велико Търново, а Стефан Стефанов получава сериозна контузия още в първия кръг. Най-голямата загуба обаче е раздялата с безспорния лидер и голмайстор Петко Петков, който на полусезона преминава в „Аустрия“ (Виена, Австрия). По този повод на 14 февруари 1981 г. в Стара Загора е организиран прощален мач, с който е изпратен Петков. По едно съвпадение точно на този ден и месец през 1968 г. той изиграва първия си двубой за „Берое“ – срещу албанския „Влазня“ в мач за Балканската купа.

Старши треньорът Иван Танев разчита много на младото поколение, което навлиза – Танко Танев, Николай Янков, Петко Ив. Петков. Привлечени и бързо се налагат младоците Васил Драголов, Стефан Динев, Вълчан Танев.

За пореден път стартът на новото първенство е несполучлив. До 9 кръг „Берое“ непрекъснато е сред опашкарите в класирането. В първия ден от сезона тимът губи в столицата от „Левски-Спартак“, а после завършва реми у дома с „Пирин“. Следват загуба в Перник и първа победа за сезона в 4 кръг срещу „Марек“. В 5 кръг обаче идва много сериозна загуба в София от „армейците“, които разгромяват „зелените“ със 7:0. Сезонът обаче продължава към горния полюс – с добра победа под Аязмото над „Спартак“ (Плевен) с 4:1, но загуба със същия резултат във Варна от „моряците“. До края на полусезона „Берое“ постига няколко хубави и важни победи – с 4:1 над „Ботев“ (Враца), над „Сливен“ като гост, над неудобния „Славия“ с 3:1 и 4:0 над „Черноморец“ (Бургас). Важно е и равенството с „Локомотив“ в София, а всичко това допринася за обнадеждаващото 6 място на полусезона и само на 3 точки от третия в подреждането „Тракия“.

През пролетта всичко върви добре до 20 кръг. На старта в Стара Загора отново е победен „Левски-Спартак“ с 2:0, след попадения на Таньо Петров и Георги Стоянов. Следва загуба в Благоевград, но победа у дома над „Миньор“ и равенство в Дупница. Във въпросния 20 кръг „Берое“ приема шампиона ЦСКА „Септемврийско знаме“ с амбиция да си отмъсти за онова 7:0. Георги Стоянов открива резултата в 17-та минута, а Цветан Йончев изравнява в 31-та. Пламен Липенски дава нов аванс на заралии точно преди полувремето, а през втората част не падат нови голове. По този начин за втора поредна година „Берое“ побеждава и „сини“ и „червени“ под Аязмото. След този кръг тимът е на великолепна позиция. Четвърти в класирането с равен брой точки с третия „Тракия“ и само на точка от втория „Спартак“ (Плевен). И като че ли тежките мачове са останали назад…

Уви, всичко най-хубаво през този сезон и може би за този игрови цикъл свършва до тук. „Берое“ печели само един двубой до края на кампанията. В следващия 21 кръг „Берое“ губи в Плевен битката за второто място, завършва реми с „Черно море“ у дома, губи в Петрич, губи в Стара Загора от столичния „Академик“, губи във Враца и не успява да победи „Сливен“ у дома. Така вместо в челните места привържениците все повече се заглеждат и в дъното, където отборите се борят зверски за спасението си. Все пак до там не се стига. Постигнатата победа е над „Тракия“ в Стара Загора с 3:2, след гол на Васил Драголов девет минути преди края. Двете гостувания до края на шампионата са загубени, а домакинството е нулево реми с „Локомотив“ (София).

Така „Берое“ завършва на десето място в класирането, а отстъплението в играта и резултатите вече са налице. Клубът отново не успява да задържи високото си ниво и отново се представя твърде разочароващо далеч от дома. За съжаление през следващия сезон тимът ще се сгромоляса, но от там пък ще започне най-силният период – шампионския!

„Берое“ заема 10 място и събира актив от 28 т., спечелени след изиграването на 30 мача. В тях са постигнати 11 победи, 6 равенства и 13 загуби. Головата разлика е 45:49.

Състав: Кънчо Кашеров, Георги Стоянов и Пламен Липенски – по 29 мача; Таньо Петров – 28 мача; Теньо Минчев – 26 мача; Петко Тенев и Валентин Пеев – по 24 мача; Танко Танев, Коста Костов и Васил Драголов – по 22 мача; Илия Илиев – 19 мача; Теньо Тенев и Стефан Найденов – по 17 мача; Петко Д. Петков – 13 мача; Георги Георгиев – 12 мача; Николай Янков и Петко Ив. Петков – по 10 мача; Стефан Стефанов – 9 мача; Тодор Кръстев – 7 мача; Емил Личев и Стефан Динев – по 3 мача и т.н.
Старши треньор – Иван Танев

Голмайстори:  Георги Стоянов – 11 гола; Петко Д. Петков – 10 гола; Таньо Петров – 6 гола; Валентин Пеев – 5 гола; Пламен Липенски – 3 гола; Васил Драголов – 2 гола; Танко Танев, Стефан Найденов, Николай Янков и Петко Ив. Петков – по 1 гол

Всички резултати, според класирането:

1. ЦСКА-Септемврийско знаме (София) – 2:1 и 0:7

2. Левски-Спартак (София) – 2:0 и 0:2

3. Тракия (Пловдив) – 3:2 и 0:2

4. Академик (София) – 0:2 и 2:3

5.  Спартак (Плевен) – 4:1 и 0:1

6. Черно море (Варна) – 2:2 и 1:4

7. Славия (София) – 3:1 и 1:2

8. Марек (Дупница) – 4:1 и 0:0

9. Локомотив (София) – 0:0 и 0:0

10. Берое

11. Черноморец (Бургас) – 4:0 и 1:3

12. Ботев (Враца) – 4:1 и 1:2

13.  Беласица (Петрич) – 4:2 и 0:3

14. Сливен – 0:0 и 2:0

15. Миньор (Перник) – 2:1 и 1:2

16. Пирин (Благоевград) – 2:2 и 0:2

домакин: 10 победи, 4 равенство и 1 загуби – 36:16

гост: 1 победи, 2 равенства и 12 загуби – 9:33

Любопитно:

– През този сезон за пръв път се провежда новоучредения турнир за Купата на България. Нововъведението е заради 1300-годишнината на България. Турнирът се води второстепен, защото паралелно се провежда и турнирът за Купата на Съветската армия. Победителят в Купата на България представя България за Купата на УЕФА, а този от Купата на Съветската армия – за КНК

В първия кръг за Купата на България „Берое“ отстранява „Марек“ след 3:0 в Стара Загора и 2:2 в Дупница. В следващия етап е елиминиран „Доростол“ (Силистра) след разгромно 7:1 у дома и 1:1 като гост.

Така „Берое“ е включен в IV група от следващия етап със съперници „Тракия“, „Беласица“ и „Лудогорска слава“ (Исперих). Играе се всеки срещу всеки в един мач. „Берое“ губи най-важния мач – този срещу „Тракия“ с 1:2 и печели с 3:1 над „Беласица“. Двубоят с „Лудогорска слава“ завършва 2:2 и тимът остава на 3 място в групата. Тъй като регламентът на турнира е доста сложен и трябва да бъде определен отбор за всички 64 отбора борбата продължава. „Зелените“ играят за разпределение на местата от 9-то до 12-то в група с „Вихрен“ (Сандански) и софийските „Локомотив“ и „Академик“. „Вихрен“ е победен с 3:1, мачът с „академиците“ е равен – 2:2, а двубоят с „железничарите“ е загубен с 0:2. Така „Берое“ заема 10 място в крайното класиране на първия турнир за Купата на България.

– За Купата на Съветската армия „Берое“ отстранява „Спартак“ (Плевен) с 5:0 в първия кръг и „Велбъжд“ (Кюстендил) с 2:0 във втори кръг. Осминафиналния двубой обаче е загубен с 0:4 от „Пирин“.

КУПА НА УЕФА

Заради четвъртото място в предния сезон и класиране на финал за Купата на Съветската армия срещу сребърния медалист „Славия“, през този сезон „Берое“ участва за четвърти път в евротурнирите и за втори в Купата на УЕФА. При предното си участие клубът стига до осминафиналите, където губи от ОФК Београд. Но да се върнем към настоящия сезон…

На 1/32 финалите съперник е турския „Фенербахче“. Първият двубой е на 17 септември 1980 г. в Истанбул и на „Исмет Инюню“ има около 55 000 зрители, които създават страхотна атмосфера, а според разкази привържениците от Стара Загора са били под сериозна полицейска охрана през цялото време. „Беройци“ обаче не се плашат лесно. Двубоят е спечелен с 0:1, след гол на Валентин Пеев в 38-та минута. Реваншът в Стара Загора се играе на 1 октомври 1980 г. на ст. „Локомотив“, където се събират около 15 000 зрители. „Берое“ повежда с 2:0, след попадения на Петко Петков и Васил Драголов, а Серчук бележи почетно попадение в самия край на срещата. Така „зелените“ се класират за 1/16 финалите с общ резултат 3:1.

Следващия съперник е югославския „Раднички“ (Ниш). Първата среща е отново на претъпкания ст. „Локомотив“. Двата тима излизат на 22 октомври 1980 г., а „зелените“ са фаворит поне в този първи двубой и търсят победата още от самото начало. „Берое“ има надмощие през първото полувреме, но стражът на гостите Пантелич, който тогава е национал на Югославия спасява блестящо красиви удари на Петко Петков, Стефан Найденов и един бомбен удар на Теньо Минчев от фаул. През втората част гостите успяват да изравнят темпото, разчитайки на контраатаки. При една от тях бързоногото крило Халилович бележи единственото попадение в двубоя след удар от границата на наказателното поле в 75-та минута. В последните минути на мача „беройци“ натикват гостите в тяхната половина, но Пантелич проявява невероятния си рефлекс при удари на Найденов и Пеев и така успява да запази вратата си от изравнителен гол.

Реваншът е на 5 ноември 1980 г. на ст. „Чаир“ пред 8000 зрители. И в него „Раднички“ успява да постигне победа, този път с 2:1. Първият гол е дело на Стоилкович в 18-тата минута, а вторият на Митошевич в 54-тата. Голът за Берое вкарва Георги Стоянов в 84-та минута. След шут на Петко Петков от пряк свободен удар топката среща напречната греда и притичалият се Георги Стоянов бележи с глава. Така приключва участието на „Берое“ в турнира за Купата на УЕФА през този сезон.

– Средната посещаемост в Стара Загора през сезона е 10 700 зрители на мач

– Петко Петков става първият български футболист, който заминава да играе за чужд отбор. Той напуска „Берое“, след като изиграва общо 352 мача за клуба, в които реализира рекордните 294 гола за „Берое“. Последното му попадение с екипа на любимия отбор в елита е срещу „Славия“, за победата с 3:1 в Стара Загора.  Той ще се завърне в Стара Загора през сезон 1982/83 г., за да помогне на „Берое“ да се спечели отново мястото си в „А“ група.

– Общо за трети път до тук и втори пореден „Берое“ побеждава „Левски-Спартак“ и ЦСКА „Септемврийско знаме“ в един сезон.

Следва…

Следващата седмица очаквайте всичко най-интересно за сезон 1981-82 г. –  „Берое“ стига дъното и изпада от елита, няколко треньорски рокади, изключително ниска резултатност, множество контузии и отново несполуки от точката за дузпа…

„ПФК Берое – Стара Загора“ ЕАД откри дарителска сметка по повод предстоящия юбилей „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който предстои следващата година. Всеки, който има желание да спомогне финансово за тържествата може да внесе желаната сума на следната сметка:

Societe Generale Експресбанк
титуляр по сметка: „Професионален футболен клуб Берое – Стара Загора“ ЕАД
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG24TTBB94001526995876

Набраните средства ще бъдат използвани ЕДИНСТВЕНО и САМО по повод вековния юбилей!

Всички дарители са освободени от банкова такса!

БЪДИ ЧАСТ ОТ ЗЕЛЕНАТА ИСТОРИЯ!
НЯМА МОЕ, НЯМА ТВОЕ – 100 ГОДИНИ СВЕТЪТ Е БЕРОЕ!