Продължаваме с бр. 19 на рубриката „Берое в елита“ в официалния сайт на клуба, която е свързана с участието на любимия отбор в елита на българския футбол. Поредицата е посветена на юбилея „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който ще бъде честван през следващата 2016 г. Чрез „Берое в елита“ ще се опитаме да ви представим всичко най-интересно и любопитно сезон по сезон. Всички резултати, известни статистики, скандали, куриози. Очаквайте нов материал всяка седмица до кулминацията на тържествата по случай вековния юбилей – 6 май 2016 г.
Рубриката е представена със съдействието на Христо Христозов и благодарение на алманаха „Футболът в града на липите“ от Кънчо Колев. Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата „Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.
1978-79 г. – Финал
През настоящия сезон няма кой знае какви промени в състава на „Берое“. За пръв път от 10 години насам треньорът остава същия като предходната година – Иван Танев. Ръководството също не търпи промяна. Напуснали са Кирил Дачев, Недялко Панайотов, Любомир Тихомиров, Теньо Танев и Марин Станчев. В хода на първенството своята кариера прекратява легендарното крило Борис Киров.
Сред новите попълнения са предимно играчи от школата – Георги Георгиев, Богомил Банев и Емил Личев. Динко Димитров достойно замества своя брат – Георги, който предния сезон е преминал в състава на ЦСКА „Спетемврийско знаме“. Най-значимото обаче е завръщането на Петков Петков от Свищов, като по този начин нападението на „Берое“ се води от него и Стойчо Младенов. Феновете са с надежди за добро представяне.
Сезонът обаче започва несполучливо. „Берое“ губи у дома от традиционно неудобния ЦСКА „Септемврийско знаме“ с 0:2 след голове през втората част. Следва победа като гост в Сливен, нещо твърде рядко през последните години. Победата е с 0:1 след гол на Пламен Липенски през второто полувреме. Представянето до VIII кръг обаче продължава в познатия стил. Равенство 3:3 у дома с „Тракия“, загуба в Бургас и Плевен и две домакински победи над „Славия“ и „Черно море“. В VIII кръг „Берое“ допуска тежка загуба на Герена – 5:0. Нови сериозни проблеми да края на полусезона обаче няма. В следващия кръг е разгромен „Академик“ (София) с 5:1, у дома са победени „Локомотив“ (Пловдив), „Пирин“ и „Локомотив“ (София). Представянето като гост също е подобрено, въпреки загубата в Дупница – равенство във Враца и победа в Хасково в самия край на годината. Любопитен през есента е домакинския двубой с „Пирин“. Стефан Найденов дава три гола преднина за „Берое“ до 58-та минута, а Таньо Петров добавя едно попадение за 4:0 през 66-та. Следва отпускане и до края гостите реализират цели три попадения, но силите им не стигат за повече – 4:3. Така „Берое“ завършва полусезона на обещаващото IV място във временното класиране. Отборът е постигнал цели 8 победи, при това 2 от тях са извън Стара Загора.
Вторият полусезон обаче не е чак толкова успешен, въпреки че „Берое“ не допуска срив. Пролетта започва с очаквана загуба в столицата от „армейците“ и домакинска победа над „Сливен“. Следват загуби от „Тракия“ в Пловдив и домакинска с 2:3 от „Черноморец“ (Бургас). В XX кръг обаче „Берое“ побеждава „Славия“ в София за пръв път в своята история до този момент. Андрей Желязков дава преднина за домакините в 38-та минута, но „беройци“ обръщат мача през втората част с голове на Липенски и Таньо Петров – 1:2. Следва разочароващо нулево реми у дома със „Спартак“ (Плевен), но нова победа навън – 1:2 във Варна над „Черно море“ с нови две попадения на Пламен Липенски. В XXIII кръг „Берое“ приема „Левски-Спартак“ и отново не позволява на „сините“ да си тръгнат с победа от Стара Загора. Емил Спасов дава преднина на гостите през първата част, но малко след това Стойчо Младенов изравнява, а мачът завършва по този начин – 1:1. До края резултатите не са изненада – домакински победи над „Марек“, „Ботев“ (Враца) и „Хасково“, но загуби навън от „Академик“ (София), „Локомотив“ (Пловдив) и „Локомотив“ (София). Една точка далеч от дома идва в гостуването в Благоевград.
През целия сезон „Берое“ се движи добре, след като предните години вече е набрал скорост. Представянето като гост е подобрено, но още малко не достига на този отбор да погледне още по-сериозно към челото в класирането. През настоящата кампания „зелените“ завършват на 7-мо място, но само на 4 т. от 3-то. Тимът е подножието на върха и е време новият цикъл да стигне своя апогей. Всичко това е допълнено с пълна мобилизация за Купата, но за това след малко…
„Берое“ заема 7 място и събира актив от 33 т., спечелени след изиграването на 30 мача. В тях са постигнати 14 победи, 5 равенства и 11 загуби. Головата разлика е 45:47.
Състав: Георги Стоянов – 29 мача; Петко Петков – 28 мача; Христо Белчев – 27 мача; Стефан Найденов – 25 мача; Кънчо Кашеров и Теньо Минчев – по 24 мача; Таньо Петров и Стойчо Младенов – по 23 мача; Пламен Липенски – 21 мача; Тодор Кръстев и Минко Топузаков – по 20 мача; Георги Георгиев – 18 мача; Динко Димитров – 17 мача; Борис Киров – 15 мача; Коста Костов – 15 мача; Панайот Горов – 13 мача; Митко Николов – 12 мача; Златко Василев – 10 мача; Жеко Желев – 7 мача и т.н.
Старши треньор: Иван Танев
Голмайстори: Стойчо Младенов – 11 гола; Петко Петков – 10 гола; Стефан Найденов – 7 гола; Пламен Липенски – 4 гола; Таньо Петров – 3 гола; Христо Белчев, Георги Стоянов, Теньо Минчев, Минко Топузаков – по 2 гола; Борис Киров и Митко Николов – по 1 гол;
Всички резултати, според класирането:
1. Левски-Спартак (София) – 1:1 и 0:5
2. ЦСКА-Септемврийско знаме (София) – 0:2 и 0:2
3. Локомотив (София) – 1:0 и 0:2
4. Славия (София)- 3:2 и 2:1
5. Черноморец (Бургас) – 2:3 и 1:3
6. Марек (Дупница) – 3:0 и 1:3
7. Берое
8. Тракия (Пловдив) – 3:3 и 2:4
9. Пирин (Благоевград) – 4:3 и 0:0
10. Черно море (Варна) – 2:1 и 2:1
11. Спартак (Плевен) – 0:0 и 1:3
12. Ботев (Враца) – 2:0 и 0:0
13. Сливен – 2:1 и 1:0
14. Локомотив (Пловдив) – 1:0 и 1:2
15. Академик (София) – 5:1 и 0:1
16. Хасково – 2:1 и 3:2
домакин: 10 победи, 3 равенство и 2 загуби – 31:18
гост: 4 победи, 2 равенства и 9 загуби – 14:29
Любопитно:
– „Берое“за пореден път доказва, че е турнирен боец и през този сезон представянето на отбора в турнира за Купата на Съветската армия е блестящо. В първия кръг е победен тимът на „Добруджа“ (Добрич) с 2:0 след голове на Стефан Найденов и Георги Стоянов. В следващия кръг резултатът се повтаря, а жертва е ЖСК-Спартак (Варна) след голове на Найденов и Липенски. На осминафиналите съперник е „Ботев“ (Враца), а двубоят се играе в Севлиево. Петко Петков се развихря и отбелязва цели 4 гола във вратата на врачани за крайното 4:2. Следва четвъртфинал в Ямбол срещу промъкналия се „Чавдар“ (Троян). Нова победа и „Берое“ е на полуфинал.
Финалната четворка в турнира е сериозна – „Левски-Спартак“, ЦСКА „Септемврийско знаме“ и носителя на трофея от предната година „Марек“ (Дупница), който година по-рано е победил немския колос „Байерн“ (Мюнхен) и шотландския „Абърдийн“. Това е 7 полуфинал за „Берое“ и за пръв път, когато са заедно в този етап от турнира „сините“ и „зелените“ не се изправят един срещу друг. Старозагорци ще трябва да отстранят носителя на Купата „Марек“, в един мач, в Пловдив.
Това е най-драматичният полуфинал, който е играл „Берое“ и който присъствалите и подкрепялите „зелените“ неистово ще помнят цял живот. Всички играчи се раздават до последно, но не можем да не отбележим играта на Петков. Голмайсторът е просто невероятен. Това е един от онези мачове, които трябва да си гледал, защото за него просто не може да се разказва. След третия гол на Петков, предчувствайки радостта от победата, феновете просто полудяват от радост. И все пак – Петков дава преднина за „Берое“ още в 5-та минута, но Венцислав Петров изравнява в 18-та. Редовното време завършва така и следват продължения, които спират дъха на хората по трибуните. Петков отново бележи за 2:1 в 101-та минута, но Иван Петров за втори път изравнява три минути преди самия края – 2:2. Само минутка обаче преди дузпите Петков бележи за трети път и праща „Берое“ на трети финал в историята – 3:2.
„Помня много добре онзи невероятен полуфинал за Купата на Съветската армия между „Берое“ и „Марек“ в Пловдив. Беше отново през април. Трофеят беше станал притежание на отбора от Станке Димитров, който на 24 май 1978 г. беше победил във финала в София „ЦСКА“ с 1:0 – с гол на Любен Севдин от 30 метра, в чест на 30-ата годишнина от турнира, пред 30 хиляди зрители (… въобще левскарският фолклор в последствие беше нанизал ред статистически съвпадения за този мач, ориентирани около числото 30, май че и самият гол беше в 30-ата минута). И така, като носители на Купата, марекчани бяха стигнали до полуфинала на турнира през следващия сезон и на неутрален терен в Пловдив трябваше да определят бъдещия финалист в двубой срещу „Берое“. Стадион „Пловдив“, който тогава се казваше „Девети септември“, днес може да се похвали, че ,наред със стотиците драматични мачове на пловдивските „Ботев“ и „Локомотив“, е организирал и този знаменит полуфинал. Денят беше сряда, но от двата града бяха пристигнали хиляди запалянковци. Беше пролетна ваканция и автобусите със старозагорска и кюстендилска регистрация буквално пращяха от ученици. По същото време се играеше и другият полуфинал между „Левски“ и „ЦСКА“. Само че в София нещата приключиха в 90-ата минута, когато „сините“ стигнаха до финала за купата с два гола на Руси Гочев, докато на „Девети септември“ резултатът беше 1:1 и предстояха две вълнуващи продължения. И до днес считам, че това е един от най-големите мачове за „Берое“ на легендарния голмайстор Петко Петков, един от първите български професионалисти в Западна Европа, играл в последствие с екипа на „Аустрия“ (Виена). На два пъти вкара голове на „Марек“ в този мач, на два пъти братята Петрови успяваха да изравнят. Стадионът се раздираше между възторга на западната трибуна, където бяха привържениците на „Берое“, и източния сектор, зает от съперниците от Станке Димитров. Размяната на голове през първото продължение, когато резултатът стана 2:2, беше в състояние да докара инфаркт на някой зрител с по-крехки нерви. В последните минути мачът вървеше атака за атака, всички бяхме станали на крака… И тогава, в онази незабравима последна минута, бързоногото крило на „Берое“ Борис Киров пое топката отдясно и я метна в наказателното поле на „Марек“. Там бомбардировачът Петков, както винаги, беше на точната позиция, в точния момент, а изстрелът му беше повече от точен – 3:2 за „Берое“! В последната секунда…“ – споделя в статия за в-к „7 дни спорт“ привърженикът на „Берое“ Станил Йотов за този мач. Следва отново финал за Купата и отново срещу софийски отбор. Съдба…
Финалът с „Левски-Спартак“ се играе на 23 май 1979 г. на Националния стадион „Васил Левски“. По трибуните има 40 000 души, но само около 5000 от тях са от Стара Загора. „Берое“ няма победа до този момент над „сини“ или „червени“ в столицата. Рефер на двубоя е Кадиев от СССР. Големият липсващ в състава на гостите е Динко Димитров, който е изпратен с юношеския национален отбор. Наред с домакинския фактор, това е другата неправда преди мача.
Той обаче започва добре за „Берое“ и Георги Стоянов дава преднина за своя тим – 0:1. Силите обаче стигат само до тук. Павел Панов изравнява почти веднага, а в началото на втората част Руси Гочев дава преднина на своя тим – 2:1. Само за 8 минути (60-та и 68-ма минути) Павел Панов довършва „зелените“ и домакините печелят трофея – 4:1. Като финалист обаче „Берое“ ще участва за трети път в европейските клубни турнири – в турнира за КНК.
– Средна посещаемост у дома – 16 730 души
– Срещите през този сезон се играят основно на ст. „Локомотив“, заради ремонт на Градския стадион под Аязмото
– Приносът на „Берое“ към представителните отбори на страната отново е значителен. Четиримата състезатели намират място в първия отбор – Стойчо Младенов, Петко Петков, Кънчо Кашеров, Теньо Минчев.
– През сезона „Берое“ постига първата си победа в София над „Славия“. „Левски“ и ЦСКА все още са непобедени на свой терен от старозагорци. „Локомотив“ (София) пък е победен за пръв път в столицата през сезон 1971/72 г.
– През този сезон „Берое“ постига 4 победи като гост в елита. Това е второ най-добро представяне далеч от дома в историята до този момент. Рекордните 5 победи са постигнати през 1971/72 г., когато „Берое“ печели бронзови медали.
– Цели 11 различни играчи са отбелязали поне по 1 гол през сезона. Това е изравнено постижение със сезон 1975/76 г., когато се разписват отново 11 души.
Следва…
Следващата седмица очаквайте всичко най-интересно за изключително вълнуващия сезон 1979-80 г. – цикълът достига своя връх, „Берое“ отново в челото, „зелените“ зимуват на 3 място, отлична резултатност, инфарктен последен кръг, втори пореден финал за Купата, участие в турнира за КНК, най-великият мач за клуба в евротурнирите, двубоите с „Арка“, нови скандали при домакинството на „Левски-Спартак“, двама играчи се самоотлъчват, скандален мач и с „Черноморец“ в Стара Загора с три отменени гола и червен картон за Петков…
„ПФК Берое – Стара Загора“ ЕАД откри дарителска сметка по повод предстоящия юбилей „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който предстои следващата година. Всеки, който има желание да спомогне финансово за тържествата може да внесе желаната сума на следната сметка:
Societe Generale Експресбанк
титуляр по сметка: „Професионален футболен клуб Берое – Стара Загора“ ЕАД
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG24TTBB94001526995876
Набраните средства ще бъдат използвани ЕДИНСТВЕНО и САМО по повод вековния юбилей!
Всички дарители са освободени от банкова такса!
БЪДИ ЧАСТ ОТ ЗЕЛЕНАТА ИСТОРИЯ!
НЯМА МОЕ, НЯМА ТВОЕ – 100 ГОДИНИ СВЕТЪТ Е БЕРОЕ!