Продължаваме с бр. 15 на рубриката „Берое в елита“ в официалния сайт на „Берое“, която е свързана с участието на любимия отбор в елита на българския футбол. Поредицата е посветена на юбилея „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който ще бъде честван през следващата 2016 г. Чрез „Берое в елита“ ще се опитаме да ви представим всичко най-интересно и любопитно сезон по сезон. Всички резултати, известни статистики, скандали, куриози. Очаквайте нов материал всяка седмица до кулминацията на тържествата по случай вековния юбилей – 6 май 2016 г.

Рубриката е представена със съдействието на Христо Христозов и благодарение на алманаха „Футболът в града на липите“ от Кънчо Колев. Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата „Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.

1973-74 г. – Парадокси

След като в предното първенство „Берое“ дебютира в евротурнирите, през настоящия сезон тимът отново играе в Европа. Този път в турнира Купа на носителите на купи, след като е финалист за Купата на съветската армия в предходния сезон. Така през тази кампания „Берое“ отново трябва да съчетае участие на три фронта. Започваме хронологично представянето на най-парадоксалния сезон в историята на клуба, а може би и в световен мащаб.

В състава има известно раздвижване. Вратарят Петко Олимпиев прекратява състезателната си дейност, а тимът е напуснат още от Господин Дачев, Виктор Генев, Никола Спасов, Желязко Богданов. В същото време Методи Бончев се завръща, а освен него са привлечени Христо Белчев и Георги Стоянов. Първия ще изиграе 192 мача за „Берое“, а Бръснаря цели 249 срещи. Промяна отново има и на треньорския пост. За старши треньор е назначен Иван Танев, а за помощник Васил Кънчев.

Стартът на първенството е зашеметяващ. В първия кръг „Берое“ постига най-голямата си победа в „А“ група в историята (постижението е изравнено през сезон 2006/07 г.), след като разгромява гостуващия „Миньор“ (Перник) с 8:0. Пет попадения в този мач реализира Петко Петков. Във втория кръг старозагорци гостуват на шампиона ЦСКА „Септемврийско знаме“ и изнасят един изключително равностоен мач, но губят в последната минута след груба грешка. Следва домакинско равенство с „Академик“ (София) и нови 8 гола, но този път във вратата на „Ботев“ (Враца). Гостите повеждат в резултата, но следват осем безответни попадения в тяхната врата – 8:1, с нови 4 гола на Петко Петков. Така след първите 4 кръга на шампионата стрелецът се е разписал цели 10 пъти! В следващия кръг обаче „беройци“ получават отрезвителен душ, след като губят от „Локомотив“ в София с 6:1. Следват домакинска победа с 3:1 над „“Черно море“ и нов малшанс със загуба в последните минути в Пловдив от „Тракия“. По това време обаче „Берое“ получава жесток удар, след като Георги Белчев и Борис Киров получават тежки контузии в мачовете с „Атлетик“ (Билбао) от турнира КНК. Тази на Белчев е изключително жестока и слага край на неговата забележителна кариера с 252 мача и 77 гола за „Берое“. Това се отразява в представянето и тимът печели само точка в следващите си 4 мача, като 2 от тях са в Стара Загора. Тимът се съвзема с победа 6:2 над „Спартак“ (Плевен), но следва нова нещастна загуба с 3:2 в София от „Левски-Спартак“. Първото завъртане завършва с победа над ЖСК-Спартак (Варна) и загуба в Пловдив от „Локомотив“.

Есенният полусезон обаче завършва след нови две срещи, в които „Берое“ постига две равенства – 1:1 в Перник и 3:3 в Стара Загора срещу ЦСКА „Септемврийско знаме“. Двубоят с „армейците“ е изключително интересен. Играе се на 12 декември 1973 г. като последен мач за годината. Гостите повеждат в резултата след 11 минути игра и гол на Петър Жеков. Петко Петко обаче изравнява само две минути по-късно. Полувремето завършва с груба грешка на Тодор Кръстев и гол на Денев – 1:2. През втората част обаче следва обрат – 3:2 след голове на Методи Бончев в 78-та минута и Димитър Димитров три минути преди края. Нов малшанс в последните минути лишават тима от победа и Аспарух Никодимов наказва груба грешка в отбраната за крайното 3:3. Пролетния дял започва с двубоя от 18 кръг, в който „Берое“ играе в София срещу „Академик“ и постига единствената победа си победа като гост – 0:2 с две попадения на Петков. За съжаление обаче това е последния двубой на голмайстора за сезона, след като той получава тежко заболяване след зимното турне на националния отбор в Африка. До края „Берое“ е лишен от най-резултатния си играч. В 18 мача той е отбелязал 20 гола. Тази бройка му стига за голмайсторския приз, но не стига на тима за спасение…

В този момент „Берое“ се намира на 9 място във временното класиране – на три точки зад третия, но и на същата дистанция зад 15-ия. Следват цели 9 двубоя, в който старозагорци нямат победа. Нещо повече – реализирани са едва 5 гола. През този период тимът уж се движи в т.н. „златна среда“, най-вече заради точките си от есента, но тя като че ли е твърде нестабилна и отборите са твърде сгъстени с активите си и много близо до зоната на изпадащите. Три кръга преди края „Берое“ посреща „Левски-Спартак“ в жизненоважен двубой и печели с 1:0 след гол на Никола Иванов. Последните два двубоя обаче са загубени от вече изпадналия ЖСК-Спартак във Варна и спечелилите бронзовите медали „Локомотив“ в Стара Загора. „Берое“ завършва на 15 място и изпада в „Б“ група.

Изпадането е един истински парадокс в световния футбол. Едва ли има друг случай, в който отбор изпада с положителна голова разлика, трети по резултатност за сезона, спечелил рекордните победи в първенството, излъчил голмайстор на шампионата и…четвърфиналист от европейски футболен турнир от този сезон! Липсата на основните играчи се оказва фатално. Малшансът също. „Берое“ губи изключително много точки в последните минути и дори секунди, от 8 отсъдени дузпи в своя полза реализира едва три, фатални индивидуални грешки в решителни моменти. Всичко това няма как да не доведе нещата до немислимото изпадане…

В крайното класиране „Берое“ събира актив от 21 т., спечелени след изиграването на 30 мача. В тях са постигнати 7 победи, 7 равенства и 16 загуби. Головата разлика е 50:46.

Състав: Никола Кордов – 30 мача; Христо Белчев, Христо Тодоров, Методи Бончев и Димитър Димитров – по 29 мача; Жеко Желев – 27 мача; Тодор Кръстев – 26 мача; Евгени Янчовски – 21 мача; Иван Вутов и Борис Киров – 20 мача; Петко Петков и Борис Тасев – 19 мача; Стефан Иванов – 18 мача; Теньо Минчев – 17 мача; Димитър Вичев и Георги Белчев – 10 мача; Никола Иванов и Минчо Кацаров – 7 мача и т.н.
Старши треньор: Иван Танев

Голмайстори: Петко Петков – 20 гола; Димитър Димитров – 9 гола; Методи Бончев – 7 гола; Христо Тодоров и Борис Киров – по 3 гола; Жеко Желев – 2 гола; Георги Стоянов, Георги Белчев, Стефан Иванов, Иван Вутов и Никола Иванов – по 1 гол.

Всички резултати, според класирането:

1. Левски-Спартак (София)- 1:0 и 2:3

2. ЦСКА-Септемврийско знаме (София) – 3:3 и 0:1

3. Локомотив (Пловдив) – 0:2 и 1:2

4. Етър (Велико Търново) – 1:2 и 1:2

5. Локомотив (София) – 1:2 и 1:6

6. Академик (София)  – 2:2 и 2:0

7. Ботев (Враца) – 8:1 и 0:2

8. Славия (София) – 0:0 и 1:1

9. Черно море (Варна) – 3:1 и 1:2

10. Тракия (Пловдив) – 1:1 и 0:2

11. Пирин (Благоевград) – 1:2 и 0:1

12. Янтра (Габрово) – 1:2 и 0:2

13. Миньор (Перник) – 8:0 и 1:1

14. Спартак (Плевен) – 6:2 и 0:0

15. Берое

16. ЖСК-Спартак (Варна) – 4:0 и 0:1

домакин: 6 победи, 4 равенства и 5 загуби – 40:20

гост: 1 победа, 3 равенства и 11 загуби – 10:26

73-4a

Представяме ви детайлно и участието на „Берое“ в евротурнирите:

КУПА НА НОСИТЕЛИТЕ НА КУПИ

КНК е европейски турнир, който съществува от сезон 1960/61 г. и се провежда до 1998/99 г. През своята история той винаги се е смятал за втория най-престижен европейски клубен турнир след този за Купата на европейските шампиони. „Берое“ записва участие в тази надпревара два пъти в своята история. През настоящия сезон е първият от тях.

В първия кръг „Берое“ излиза срещу непретенциозния „Фола“ (Еш, Люксембург) и разгромява съперника със 7:0 в първия двубой. Петко Петков реализира 3 гола, Жеко Желев добавя две попадения, а по веднъж се разписват Георги Стоянов и Христо Тодоров. Аматьорите от Великото херцогство са толкова впечатлени от обстановката под Аязмото и публиката, че предлагат и втория двубой да се играе в Стара Загора. Реваншът също е спечелен, но този път с 4:1. Головете са дело на Петков, Белчев, Киров и Тодоров. „Беройци“ продължават напред с общ резултат 11:1.

В следващия кръг обаче жребият е безмилостен. Съперник е испанския „Атлетик“, всяващия ужас гранд от баската столица Билбао, който е на 3 място във вечната ранглиста на испанския футбол.

“Преди мача бях песимистично настроен, че сме способни да направим нещо срещу такъв отбор – разказва в книгата “Светът е Берое” тогавашният треньор на тима Иван Танев, в чиято колекция по-късно ще влезе и скалпът на „Ювентус“. „За да научим повече за съперника ни, се свързахме с нашето посолство в Мадрид, откъдето журналистът Александър Асянчин чрез видеозаписи и точни игрови характеристики на състезателите на „Атлетик“ подаде много точна и навременна информация за съперника.”

А имената в състава на противника са направо зашеметяващи. С № 1 е Луис-Мигел Ирибар – един от най-великите вратари в света за онова време, който пази и на националния отбор. В състава са още Чечу Рохо, както и знаменитият халф Анхел-Мария Виляр, днес президент на Испанската футболна федерация. Отборът е известен с най-безкомпромисната и касапска защита в Испания, която за съжаление в последствие ще унищожи състезателната кариера на един от нашите асове.

Срещу това Иван Танев и хората му имат две оръжия – големият беройски дух на отбора, както и вярната старозагорска публика. На 24 октомври 1973 г. близо 30 000 запалянковци пеят клубния химн “Светът е Берое!” на стадиона под “Аязмото”. Беройци са изведени от капитана си Евгени Янчовски, испанците – от Ирибар.

Триумфът на Берое в този мач просто е невероятен. Отбраната на „Атлетик“ се хвърля да пази нашия голмайстор Петко Петков, за когото са разбрали, че година по-рано е вкарал 5 гола във вратата на „Аустрия“ (Виена) само в един мач. През цялото време той е пазен от двама души, а това отваря пространства за останалите наши играчи, които атакуват отвсякъде и правят безпомощна отбраната от Билбао. В 36-ата минута стадионът е на крака – при една от атаките на Берое Димитър Димитров връзва двама защитници и с техничен удар край Ирибар прави 1:0! След почивката зелената фурия направо помита именития съперник. Десетина минути след началото на второто полувреме Желев прави безпомощен Ирибар за втори път, а към края влезлият като резерва Методи Бончев фиксира крайното 3:0 – най-голямата победа на български срещу испански отбор и до днес.

petkov-bilbao

Две седмици по-късно е реваншът на стадион “Сан Мамес” в Билбао. Шокът от първия мач в баските редици е неописуем, но ръководството на „Атлетик“ предприема всички възможни мерки, решено на всяка цена да спечели реванша с резултат, какъвто му е необходим да се класира. За целта мачът е поверен на унгарския съдия Петри, който през цялото време свири в полза на домакините.

На всичкото отгоре „беройци“ пристигат в Билбао пребити от път сутринта преди мача. Отборът пътува със самолет до Мадрид, като според програмата оттам трябва да хване полет до Билбао. В ноемврийския следобед обаче над испанската столица се спуска гъста мъгла и полетите са отменени. Налага се да бъде хванат влак, цяла нощ отборът се клатушка и едва призори пристига в града. А там обстановката е невероятна – в Билбао е обявена футболна мобилизация, по градската радиоуредба вървят непрекъснато призиви към населението да идва на стадиона.

В 19 часа местно време, на 7 ноември 1973 г. реферът Петри извежда двата отбора. 11-те храбреци в зелени екипи се изправят срещу 60 000 озверели баски на трибуните на “Сан Мамес” и съперник, готов да бие с цената на всичко. Шефовете на „Атлетик“ са преценили всичко, освен едно – че на вратата на „Берое“ е великолепният Тодор Кръстев, легендарният вратар на старозагорци, който на този ден изнася най-великия мач в кариерата си.

“Когато излязохме на терена, стадионът направо изригна като вулкан – спомня си по-късно Кръстев. – Не е шега работа срещу теб да реват 60 000 души. На всичкото отгоре преди мача в Стара Загора ни бяха проглушили ушите с техния вратар Ирибар, та се бях амбицирал да покажа, че Тодор Кръстев от „Берое“ (Стара Загора) не е по-слаб от него. Сигурността ми се предаде и на моите съотборници. В този мач аз дадох всичко от себе си, на което съм способен.”

Кръстев изнася невероятен мач, като отбива над 20 удара в очертанията на вратата си. Испанските нападатели успяват да му вкарат само един гол, половин час след началния сигнал чрез халфа Ласа, при това от изключително спорно положение за засада.

При 1:0 „Атлетик“ вкарва в игра всички нечестни средства, на които испанците са способни. “Не искам да си спомням за този мач – казва по-късно големият ни голмайстор Петко Петков. – Баските бяха много груби. Контузиха фатално Георги Белчев, удариха лошо и Димитров, но никой от нас не се огъна. Тошо Кръстев бе невероятен, спаси над 10 гола, рядко съм виждал друг вратар да пази по такъв начин.”

В този мач Берое дава и една голяма жертва. Малтретиран безжалостно от защитата на „Атлетик“ е Георги Белчев, който е тежко контузен и на стадион “Сан Мамес”. Всъщност това е неговата последна битка. „До този момент ние не бяхме играли на толкова голям стадион и с толкова много публика. Испанците бяха много надъхани и уверени, че ще заличат преднината ни. Започнаха с грубостите още от самото начало и аз излязох от строя още в 17-та минута след много груб фаул, извършен от десния им защитник Иняки Саез. За съжаление получената контузия ме извади не само от мача, но и завинаги. Моите колеги обаче се справиха в Билбао и заслужено продължихме напред „, разказа Белчев в участието си в предаването #СВЕТЪТеБЕРОЕ

1973-1974_fcm-zagora

А напред, в четвъртфиналната фаза на турнира съперник е източногерманския „Магдебург“. Компания в тази фаза на надпреварата им правят отбори като „Милан“, „Спортинг“ (Лисабон), „Борусия“ (Мьонхенгладбах) и ПАОК (Солун). В първия двубой „Берое“ трябва да бъде гост в Магдебург. Съперникът е пълен за национали на ГДР. На 6 март 1974 г. „Берое“ излиза пред 25 000 души на „Ернст Грубе“ без част от най-добрите си играчи. Заради заболяване липсва Петков Петков, а освен него извън строя е и Георги Белчев. Евгени Янчовски е прекратил своята кариера през паузата, а Борис Киров също получава контузия по време на срещата. „Беройци“ обаче отново се държат изключително храбро. Домакините побеждават с 2:0, след попадения на Херман в 70-та минута и Мевис, само три минути по-късно.

wimpel_zagora73-74

Реваншът в Стара Загора е две седмици по-късно, но проблемите за съжаление не се разрешават, а напротив – задълбочават се. Освен изброените по-горе имена, от състава липсва и Жеко Желев. Отборът е без нападение! Това налага като дясно крило да излезе защитникът Стефан Иванов, а на върха на атака, с номер 3 на гърба застава Христо Тодоров. „Берое“ обаче никога не се предава и на 20 март 1974 г. двата отбора излизат пред над 25 000 души под Аязмото. „Зелените“ играят добре, но така и не могат да реализират своите положения. В 72-та минута надеждите на всички за чудо стават все по-реални, след като Иван Вутов реализира дузпа и „Берое“ повежда – 1:0. Домакините хвърлят всички сили напред, но ново попадение пада във вратата на Кръстев. Шест минути преди края Херман бележи и изпраща своя тим на полуфиналите – 1:1. По-късно „Магдебург“ печели трофея, след като побеждава на финала италианския колос „Милан“ с 2:0.

ЕКИПИТЕ:

Това е първият сезон, в който „Берое“ заиграва със зелено – цветът, който е символ на клуба и до днес. Комбинацията е зелени фланелки, бели гащета и червени чорапи.

ЛЮБОПИТНО:

– Средната посещаемост в Стара Загора е 12 866 зрители

– Представянето на тима в турнира за Купата на съветската армия не е успешно. В първия кръг е отстранен тимът на „Лъсков“ (Ямбол) с 5:0. На осминафиналите тимът е елиминиран от „Дунав“ (Русе) с общ резултат 1:3.

– Петко Петков става голмайстор на шампионата след само 19 изиграни мача, в които реализира 20 гола.

– Евгени Янчовски се отказва от футбола по време на паузата, но след това се завръща в игра, заради многобройните контузии.

– За „Берое“ са отсъдени 8 дузпи, но реализираните са едва 3

– „Берое“ е трети по резултатност за сезона, веднага след лидерите, но това не е достатъчно за спасение.

– Други международни срещи:

В Стара Загора – с „Криля Саветав“ (СССР) – 1:0; със „Завиша“ (Полша) – 1:1; „Електропутерс“ (Румъния) – 2:0 и „Локомотива“ (Кошице, Словения) – 0:1;

Гост – с „Интер“ (Братислава, Словакия) – 1:4; „Слован“ (Братислава) – 1:2 и „Локомотива“ (Кошице) – 1:1

Следва…

Следващата седмица очаквайте всичко най-интересно за сезон 1975-76 г. – първо ще разкажем за „наказателната акция №2“ в „Б“група, ново завръщане в елита, „Берое“ се сбогува с легенди, идват свежи попълнения, прецедент в Перник, Петков отново голмайстор, последна промяна по екипите…

„ПФК Берое – Стара Загора“ ЕАД откри дарителска сметка по повод предстоящия юбилей „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който предстои следващата година. Всеки, който има желание да спомогне финансово за тържествата може да внесе желаната сума на следната сметка:

Societe Generale Експресбанк
титуляр по сметка: „Професионален футболен клуб Берое – Стара Загора“ ЕАД
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG24TTBB94001526995876

Набраните средства ще бъдат използвани ЕДИНСТВЕНО и САМО по повод вековния юбилей!

Всички дарители са освободени от банкова такса!

БЪДИ ЧАСТ ОТ ЗЕЛЕНАТА ИСТОРИЯ!
НЯМА МОЕ, НЯМА ТВОЕ – 100 ГОДИНИ СВЕТЪТ Е БЕРОЕ!