Продължаваме с бр. 14 на рубриката „Берое в елита“ в официалния сайт на „Берое“, която е свързана с участието на любимия отбор в елита на българския футбол. Поредицата е посветена на юбилея „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който ще бъде честван през следващата 2016 г. Чрез „Берое в елита“ ще се опитаме да ви представим всичко най-интересно и любопитно сезон по сезон. Всички резултати, известни статистики, скандали, куриози. Очаквайте нов материал всяка седмица до кулминацията на тържествата по случай вековния юбилей – 6 май 2016 г.
Рубриката е представена със съдействието на Христо Христозов и благодарение на алманаха „Футболът в града на липите“ от Кънчо Колев. Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата „Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.
1972-73 г. – Европейски
След като в предното първенство „Берое“ се класира на 3 място и печели бронзовите медали, през настоящия сезон всички в Стара Загора са настроени на европейска вълна. Старозагорци ще дебютират в европейските клубни турнири. Всички, като че ли поизоставят първенството и хвърлят всичките си усилия към двата други турнира – Купата на УЕФА и Купата на Съветската армия. Но нека отново започнем хронологично и с представянето в шампионата…
В тима няма особени промени. Няма напуснали основни състезатели, а привлечените са предимно младежи. Промяна има в треньорския пост. След като е извел „Берое“ до бронза, Христо Младенов е поел националния отбор на България и начело на старозагорци застава Лозан Коцев.
В първите четири срещи от „А“ група за сезона „Берое“ започва по старому – разгромни победи у дома над „Дунав“ и „Ботев“ (Враца), но загуби навън от „Черноморец“ (Бургас) и „Славия“. Следва загуба под Аязмото от „Локомотив“ (Пловдив), но пък победа навън над „Спартак“ (Варна). В 7 кръг на шампионата в Стара Загора отново пристига „Левски-Спартак“. Двубоят се играе на подгизнал от обилни дъждове терен. През първата част двата тима не си отбелязват гол и се оттеглят на почивка при нулево равенство. „Беройци“ повеждат в 57-та минута след гол на Димитър Димитров, а 7 минути по-късно Добромир Жечев контузва Петко Петков, който е изваден. Все пак домакините удържат преднината и „сините“ отново си тръгват победени. В следващите двубои представянето продължава да бъде колебливо – няколко равенства и две загуби в Стара Загора. „Берое“ определено хвърля доста сили в евротурнирите и затова редува силни и слаби мачове в шампионата. В 15 кръг от първенството в Стара Загора пристига и настоящия шампион – ЦСКА „Септемврийско знаме“. „Армейците“ също си тръгват победени – 2:0, след попадения на Борис Киров и Петко Петков. Полусезонът завършва със загуба в Плевен и разгромна победа у дома над „Миньор“ (Перник) – 4:0. Така след края на есенния полусезон „Берое“ заема 11 място с актив от 17 т.
През пролетта не е по-различно. Тимът не печели нито един двубой като гост, но представянето под Аязмото също е колебливо. „Берое“ записва серия от 7 мача без победа и специалистите определят, че тимът е в криза. Тя обаче не се задълбочава повече и въпреки че отборът не се замесва в битка за оцеляване завършва първенството на 13 място – на 5 т. от изпадащите. Отстъплението е видно, но е добре, че то се отразява само на мачовете от „А“ група.
В крайното класиране „Берое“ събира актив от 34 т., спечелени след изиграването на 34 мача. В тях са постигнати 12 победи, 6 равенства и 16 загуби. Головата разлика е 50:47.
Състав: Жеко Желев – 34 мача; Борис Киров и Димитър Димитров – по 33 мача; Евгени Янчовски и Стефан Иванов – по 32 мача; Георги Белчев – 31 мача; Никола Кордов – 30 мача; Петко Петков и Борис Тасев – по 25 мача; Христо Тодоров – 24 мача; Иван Вутов – 21 мача; Тодор Кръстев и Петко Олимпиев – по 17 мача; Тодор Стоянов – 16 мача; Георги Дачев – 15 мача; Никола Спасов – 11 мача и т.н.
Старши треньор: Лозан Коцев
Голмайстори: Петко Петков – 17 гола; Димитър Димитров – 11 гола; Георги Белчев – 7 гола; Борис Киров – 6 гола; Христо Тодоров и Иван Вутов – по 2 гола; Стефан Иванов, Никола Кордов и Илия Колев – по 1 гол
Всички резултати, според класирането:
1. ЦСКА-Септемврийско знаме (София)- 2:0 и 0:1
2. Локомотив (Пловдив) – 0:3 и 0:1
3. Славия (София) – 2:2 и 0:1
4. Левски-Спартак (София) – 1:0 и 0:4
5. Академик (София) – 0:2 и 1:4
6. Дунав (Русе) – 5:1 и 0:2
7. Локомотив (София) – 3:1 и 0:2
8. Ботев (Враца) – 4:0 и 1:3
9. Тракия (Пловдив) – 1:3 и 1:3
10. Черно море (Варна) – 3:1 и 0:1
11. Спартак (Плевен) – 2:0 и 1:2
12. Черноморец (Бургас) – 4:0 и 0:1
13. Берое
14. Миньор (Перник) – 4:0 и 2:2
15. ЖСК Спартак (Варна) – 1:1 и 4:0
16. Етър (Велико Търново) – 1:1 и 2:2
17. Лъсков (Ямбол) – 1:0 и 0:3
18. Волов (Шумен) – 4:0 и 0:0
домакин: 11 победи, 3 равенства и 3 загуби – 38:15
гост: 1 победа, 3 равенства и 13 загуби – 12:32
Представянето на „Берое“ в другите два турнира, в които участва обаче се различава коренно. Представяме ви го детайлно:
КУПА НА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ
В 1/16-финалите „Берое“ отстранява „Тракия“ (Стамболийски) с 0:1 като гост, след попадение на Петко Петков и се класира за груповата фаза на турнира. Там съперници са ЖСК-Спартак (Варна), ЦСКА „Септемврийско знаме“ и „Бдин“ (Видин). Двубоите са във Велинград и Пазарджик. Старозагорци побеждават „ЖСК Спартак“ с 2:0 и „Бдин“ с 5:2. В тези двубои Петко Петков бележи общо 6 попадения. Тимът продължава напред, но излиза в спор за първото място в групата срещу „армейците“. Срещата в Пазарджик завършва със загуба – 0:2. Съперник в четвъртфинала е „Дунав“ (Русе), а мачът се играе във Велико Търново. Победа за „Берое“ с 3:1 и класиране за полуфиналите.
Както обикновено (3 от 4 случая) в полуфиналите съперник е „Левски-Спартак“. Двубоят се играе на 23 май 1973 г. в Пловдив. „Беройци“ повеждат в резултата още в 3-та минута след гол на Георги Белчев. В 51-та минута „сините“ изравняват след гол на Иван Стоянов. В 84-та минута обаче съдията Атанас Матеев отсъжда дузпа за старозагорския тим, а Борис Киров я превръща в гол – 2:1 и „Берое“ се класира за финала.
В последния двубой от турнира „Берое“ трябва да излезе срещу ЦСКА „Септемврийско знаме“ в столицата на 3 юни 1973 г. „Беройци“ започват страхотно тази среща и повеждат в резултата в 12-та минута след гол на Димитър Димитров. Радостта обаче е кратка – „армейците“ обръщат развоя за 3 минути след голове на Георги Денев в 18-та и Петър Жеков в 21-та минути. До края на мача „Берое“ хвърля много усилия, но така и не успява да изравни и резултатът остава непроменен – купата е за „червените“. По-рано обаче „армейците“ са спечелили и шампионската титла и това дава право на „Берое“ да представи България в турнира за Купата на носителите на купи през следващия сезон. Така за втора поредна година старозагорци ще играят в Европа. Надеждите за добро представяне в турнира са основателни, защото през настоящия сезон тимът се представя отлично, за което ще ви разкажем сега…
КУПА НА УЕФА
В този си формат турнирът за Купата на УЕФА стартира предния сезон, а до този момент е носел името Купа на панаирните градове. През сезон 1972/73 г. е първото участие на „Берое“ в европейските клубни турнири. Жребият определя за съперник в първия кръг тимът на „Аустрия“ (Виена). Тогава австрийците имат в състава си шестима национали, начело с легендарния Херберт Прохазка. Треньор им е известния Карой Шот. Естествено за фаворит е определен съставът на „Аустрия“ и оптимистите са съвсем малко.
На 13 септември 1972 г. италианският арбитър Паоло Тезели извежда двата състава във врящия котел под Аязмото, където около 25 000 души подкрепят мощно домакините в един от най-великите мачове, които са играни някога в Стара Загора. Още от първата минута самонадеяните австрийци са пометени от истинска вихрушка. В 12-та минута целия стадион е на крака, след като Петко Петков преминава през цялата отбрана на „Аустрия“ и прави безпомощен Менцел – 1:0 и първи гол за „Берое“ в евротурнирите! До почивката щурмът е неудържим – 4:0 с още два гола на Петков и попадение на Георги Белчев. Австрийците се мобилизират, за да не допуснат повече попадения и този резултат се задържа до 81-та минута. В последните десет минути обаче Менцел ще трябва да извади топката от мрежата си още три пъти след нови два гола на Петков и попадение на Янчовски – 7:0! Резултат, който е непознат до този момент за нито един австрийски отбор и разгромна победа за български тим, която не се е случвала. Много специалисти в България злословят, че победата е плод на случайност, но…идва реваншът във Виена.
Австрийците са мобилизирани поне да победят в реванша, за да отмият срама. Това обаче не се случва. На 27 септември двата тима излизат на легендарния „Пратер“ и още в 3-та минута Петков отново е в прегръдките на своите съотборници – 0:1. Силите на домакините стигат само до временно изравняване чрез Галаутс в 11-та минута, но в края на първата част Петков отново извежда българския тим напред след общо 7-то си попадение в двата мача. В края на срещата Белчев довършва „Аустрия“ и „Берое“ печели с 1:3 във Виена, като отстранява съперника с общ резултат 10:1! Още тогава австрийците са толкова впечатлени от Петков, че веднага го искат в състава си, без да пестят пари за това. Спортните ръководители от онези години обаче не разрешават подобен трансфер. Все пак той се случва 9 години по-късно…
В следващата фаза на турнира съперник е един от най-титулуваните унгарски отбори – „Хонвед“ (Будапеща). Първата среща отново е в Стара Загора и в дъждовния следобед на 25 октомври двата тима излизат пред около 30 000 души по трибуните. Унгарците обаче се бранят много ентусиазирано и организирано и 45 минути след началния сигнал на рефера Казаков от СССР резултатът е равен – 0:0. Още в първата атака за втората част обаче Петков разпечатва Бичкей – 1:0. Следват ударни десет минути и в 57-та минута „Берое“ води с 3:0 след попадения на Димитров и Киров. Срещата завършва по този начин и българския тим взима добра преднина.
За реваншът обаче треньорът Лозев има сериозни проблеми, след като Христо Тодоров и Георги Белчев отпадат от сметките му заради контузии, а до последно под въпрос е Петков. На 7 ноември в Будапеща Лозев прави силен тактически ход и поставя Кордов в центъра на отбраната и защитата пред Олимпиев играе отлично, справяйки се с набезите на унгарците. Домакините все пак стигат до попадение, но чак в 90-та минута чрез национала на Унгария Пал. „Берое“ продължава напред с общ резултат 3:1.
На осминафинала в турнира за Купата на УЕФА за съперник е отреден ОФК „Београд“ – вицешампион на Югославия. Очите на всички в България вече са обърнати към „Берое“, заради вече отпадналите софийски ЦСКА „Септемврийско знаме“, „Левски-Спартак“ и „Славия“. Първата среща е на 29 ноември 1972 г. в Белград. Хиляди старозагорци са на мача и подкрепят тима, който превъзхожда югославяните през целия двубой. Отборите обаче завършват мача без отбелязан гол и оставят развръзката за Стара Загора. Треньорът Лозан Коцев си спомня: “Направихме добър и интересен мач. Нападателите ни обаче пропуснаха две отлични голови възможности. Все пак вкарахме един гол, който румънският съдия Петричану отмени погрешно. Ако бяхме повели, убеден съм, че изходът от реванша в Стара Загора щеше да бъде съвсем друг.”
В мразовития 13 декември 1972 г. море от зелени знамена се люшка под Аязмото. Близо 26 000 души тръпнат в очакване и предвкусват класиране за четвъртфинал и може би среща с английските „Ливърпул“ и „Тотнъм“ или западногерманските „Кайзерслаутерн“ и „Борусия“ (Мьонхенгладбах), които са още в турнира. Надеждата за това се засилва още повече, след като Киров открива резултата в 43-та минута от дузпа – 1:0 за „Берое“. Второто полувреме обаче е кошмарно. Играта на отбора просто не върви и така желания втори гол така и не пада. Това мобилизира югославяните, които организират изключително опасни контри. При две от тях резервата Зец успява да преодолее Олимпиев с голове в 70-та и 78-та минути. Четири минути преди края Сантрач слага точка на спора с нов гол за ОФК „Београд“ – 1:3. Болезнена загуба, но изключително достойно първо представяне на „Берое“ в Европа.
ЛЮБОПИТНО:
– Средната посещаемост в Стара Загора е 11 600 зрители
– Според в. „Народен спорт“ в отбора на годината попадат Петко Олимпиев, Борис Киров и Петко Петков
– На 23 август 1972 г. в Торино се играе мач в чест на 75-годишнината на италианския „Ювентус“, който се изправя срещу Националния отбор на Българя. Петко Петков реализира един от головете за победата на българите с 1:2
– Евгени Янчовски изиграва своя мач номер 300 за „Берое“ в „А“ група на 3 декември 1972 г. в двубой срещу ЦСКА „Септемврийско знаме“. Мачът е спечелен с 2:0
– Последен сезон, в който „Берое“ играе изцяло в бяло!
Следва…
Следващата седмица очаквайте всичко най-интересно за сезон 1973-74 г. – зелено, рекорди, парадокси, КНК, Билбао, контузии, Магдебург, дузпи, грешки, малшанс и…“Б“ група…
„ПФК Берое – Стара Загора“ ЕАД откри дарителска сметка по повод предстоящия юбилей „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който предстои следващата година. Всеки, който има желание да спомогне финансово за тържествата може да внесе желаната сума на следната сметка:
Societe Generale Експресбанк
титуляр по сметка: „Професионален футболен клуб Берое – Стара Загора“ ЕАД
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG24TTBB94001526995876
Набраните средства ще бъдат използвани ЕДИНСТВЕНО и САМО по повод вековния юбилей!
Всички дарители са освободени от банкова такса!
БЪДИ ЧАСТ ОТ ЗЕЛЕНАТА ИСТОРИЯ!
НЯМА МОЕ, НЯМА ТВОЕ – 100 ГОДИНИ СВЕТЪТ Е БЕРОЕ!