Продължаваме с бр. 12 на рубриката „Берое в елита“ в официалния сайт на „Берое“, която е свързана с участието на любимия отбор в елита на българския футбол. Поредицата е посветена на юбилея „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който ще бъде честван през следващата 2016 г. Чрез „Берое в елита“ ще се опитаме да ви представим всичко най-интересно и любопитно сезон по сезон. Всички резултати, известни статистики, скандали, куриози. Очаквайте нов материал всяка седмица до кулминацията на тържествата по случай вековния юбилей – 6 май 2016 г.
Рубриката е представена със съдействието на Христо Христозов и благодарение на алманаха „Футболът в града на липите“ от Кънчо Колев. Част от снимковия материал за цялата рубрика е от книгата „Корените на ПФК Берое“ от Наньо Нанев.
1969-70 г. – Изгонени
Дойде време и за може би един от най-скандалните сезони не само в историята на „Берое“, но и в българския футбол въобще. Започваме хронологично.
В началото на сезона има разместване в състава. Поради тежка контузия извън строя е Васил Иванов, Методи Бончев преминава в „Левски-Спартак“, а освен тях отборът е напуснат и от Жельо Коев, Владимир Русев и Михаил Михайлов. Сред попълненията трябва да отбележим завръщането на Иван Вутов, а от Айтос е привлечен Стефан Иванов, който бързо се налага в средата на терена. От „Горубсо“ пристига Димитър Димитров, който ще изиграе 165 мача и ще реализира 74 гола за „Берое“. На треньорския пост се завръща Анастас Ковачев.
Есента на 1969 г. не носи особени вълнения на привържениците. Както и в предходните сезони „Берое“ предимно печели у дома, но губи навън. Тимът губи гостуването си на „Левски-Спартак“ с 4:0, след като всички попадения падат след 60-та минута. В двубоя срещу „ЖСК-Славия“ в столицата „Берое“ повежда с два гола на Петко Петков и е на път най-сетне да наруши традицията, но домакините изравняват с два късни гола. За полусезона Петко Петков реализира цели 8 попадения, но тимът завършва есента на 12 място с актив от 13 т.
Вторият дял от шампионата започва спокойно и нормално – победа у дома срещу „Черно море“ и загуба в Перник. Докато не идва двубоят с „Левски-Спартак“ в 18 кръг…
Денят е 22 март 1970 г. По традиция Градският стадион в Стара Загора започва да се запълва още от обяд. „Левски-Спартак“ води жестока битка с ЦСКА „Септемврийско знаме“ за шампионската титла, която е спечелена предходния сезон от „армейците“. „Сините“ нямат победа в Стара Загора от 1958 г. и няма да имат чак до 1976 г. Предният ден ЦСКА „Септемврийско знаме“ печели в Пловдив, побеждавайки „Тракия“ с 0:1. Мачът в Стара Загора предполага да бъде „напечен“. Стадионът е запълнен до краен предел, а своето място в ложите е заел министърът на вътрешните работи Ангел Солаков, който е известен почитател на „сините“.
Всичко това дава своето отражение и на терена. Сблъсъкът е жесток, изпълнен с много нерви и напрежение. След нулево първо полувреме Георги Белчев открива резултата в 65-та минута на мача – 1:0 за „Берое“. „Сините“ не могат да установят контрол над играта и поне да стигнат до изравнително попадение. Стига се до самия край на двубоя. Минутата е 89-та. Гостите стигат до корнер, а Сашо Костов нажежава обстановката преди изпълнението му, след като взима лимонадено шише от пистата и имитира, че ще го хвърли срещу публиката. Феновете настръхват и нахлуват на терена, окупирайки флагчето за изпълнение на ъглов удар. Костов все пак центрира, а Тодор Кръстев е заел добра позиция и по всичко личи, че ще улови топката. Кирил Ивков и Васил Митков от гостите обаче събарят стража на „Берое“ и Добромир Жечев засича топката с глава, пращайки я в мрежата – 1:1. Вместо да отмени голът обаче, реферът Борис Трендафилов от Асеновград посочва центъра.
Тогава по трибуните и на терена става страшно. Вратарят Кръстев и останалите играчи бурно искат обяснение от съдията. Публиката пък щурмува официалната ложа, където е министър Солаков, в компанията на двукратния олимпийски шампион по борба Боян Радев. Кордонът е разкъсан, а към Солаков политат бутилки и всякакви предмети. Прякото предаване на двубоя е прекъснато, защото този акт се счита за бунт срещу властта. Милицията все пак извежда министъра, но привържениците на „Берое“ за пореден път окупират изходите на стадиона. Веднага на мястото пристигат две пожарни коли, които да разпръснат подивелите фенове. Те им отговарят с канонада от камъни и бутилки. Реферът Трендафилов е измъкнат преоблечен като милиционер, за да не бъде разпознат и линчуван.
Обстановката е успокоява и цяла седмица не се съобщава нищо по случая. Признат е резултатът 1:1 и двата отбора печелят по една точка. Новината обаче пристига след седмица. Тогава „Берое“ гостува на „Дунав“ в Русе. Играчите на двата отбора вече загряват, когато от София пристига нареждане мачът да не се състои. „Беройци“ се качват на рейса си и се завръщат в Стара Загора. На другия ден в столицата се привикани шефовете на „Берое“ Бончо Мерджанов и ген. Делчо Делчев, заедно с треньора Анастас Ковачев. На тримата е съобщено, че „Берое“ е изваден от „А“ група с решение на Борис Велчев, Трендафил Мартински и Съботин Събев. Има и индивидуални наказания – Ковачев е получава забрана да се занимава с футбол до живот. Треньорът е привикан при шефа на БСФС, за да признае „грешката“ си. Той обаче не го прави и запазва достойнството си. „Правдата е една и всички я видяха“, казва тогава треньорът, който така и не е реабилитиран. Отнета е титлата му „заслужил треньор“. До живот са наказани още вратарят Тодор Кръстев и защитникът Атанас Атанасов, които обаче по-късно са помилвани.
В Стара Загора обаче новината за изваждането на отбора е приета революционно. Работниците от дневната смяна в Азотно-торовия завод отказват да заемат работните си места, а според документи на ДС градът е на крачка от масова стачка. Тогава местните партийни първенци Васил Шанов и Стойо Неделчев – Чочоолу отиват на спешна среща с Тодор Живков. Тя се провежда в Нареченските минерални бани. Срещата обаче не носи успех и решението остава в сила – „Берое“ е изваден от групата. Хилядите протестни писма, изпратени до БСФС също не помагат.
До края на сезона на тима са присъдени служебни загуби. Тимът е нареден на последно място в подреждането. Активът е 16 т., спечелени след 18 мача. В тях са постигнати 6 победи, 4 равенства и 8 загуби. Головата разлика е 19-28.
Състав: Христо Тодоров, Петко Бароков, Евгени Янчовски и Петко Петков – по 18 срещи; Тодор Кръстев и Борис Киров – по 16 мача; Стефан Иванов – 15 мача; Георги Белчев и Димитър Атанасов – по 12 мача; Запрян Вълчев и Никола Иванов – по 11 мача; Димитър Димитров – 10 мача; Никола Фотев – 9 мача; Господин Дачев – 8 мача; Иван Вутов – 7 мача; Петко Олимпиев – 5 мача и т.н.
Старши треньор: Анастас Ковачев
Голмайстори: Петко Петков – 8 гола; Борис Киров и Георги Белчев – по 3 гола; Никола Иванов – 2 гола; Христо Тодоров, Евгени Янчовски и Димитър Димитров – по 1 гол
Всички резултати, според класирането:
1. Левски-Спартак (София) – 1:1 и 0:4
2. ЦСКА-Септемврийско знаме (София) – 0:3 сл. и 0:1
3. ЖСК-Славия (София) – 0:3 сл. и 2:2
4. Тракия (Пловдив) – 0:1 и 0:3 сл.
5. Локомотив (Пловдив) – 0:3 сл. и 0:4
6. Етър (Велико Търново) – 2:1 и 0:3 сл.
7. Черно море (Варна) – 1:0 и 1:3
8. Черноморец (Бургас) – 0:3 сл. и 1:1
9. Академик (София) – 0:3 сл. и 0:2
10. Дунав (Русе) – 1:0 и 0:3 сл.
11. Марек (Дупница) – 3:1 и 0:3 сл.
12. Спартак (Плевен) – 2:1 и 0:3 сл.
13. Ботев (Враца) – 2:1 и 0:3 сл.
14. Марица (Пловдив) – 0:3 сл. и 0:1
15. Кракра (Перник) – 2:2 и 1:2
16. Берое
домакин: 6 победи, 2 равенства и 1 загуба – 14:8
гост: 0 победи, 2 равенства и 7 загуби – 5:20
БАЛКАНСКА КЛУБНА КУПА
„Беройци“ за трети пореден път участват в турнира за Балканската клубна купа и отново се представя силно. Отборът е в една група с „Егалео“ (Атина, Гърция) и „Ескишехир“ (Турция). Гърците са победени с 4:2 в Стара Загора след попадения на Петко Петко, Евгени Янчовски, Иван Вутов и Никола Иванов. Победа е записана и като гост – 0:2 с голове на Петков и Таков. Срещу другия съперник е по-трудно – 1:0 в Стара Загора с гол на Христо Тодоров и загуба с 3:1 в Турция с попадение на Димитър Димитров.
Така „Берое“ за трети пореден път е на финал за Балканската клубна купа, след като печели своята група отново. Там съперник е албанския „Партизани“ (Тирана). Двубоят в Стара Загора завършва при резултат 1:1. Иван Вутов бележи за домакините, а на два пъти топката среща гредата на албанската врата. Реваншът трябва да се играе на 16 август 1970 г. в Тирана. „Берое“ обаче е лишен от възможността да защитава своя трофей. На тази дата БСФС насрочва на тима двубой от първенството на…“Б“ група. Тимът губи служебно.
Скандал:
Суровото наказание за „Берое“ с изваждането от групата и лишаването от възможност за спечелване на трета Балканска купа безспорно е най-големият скандал в историята. Ето още факти от и след двубоя с „Левски-Спартак“ през погледа на действащите лица, изказани пред в. „24 часа“:
В средата на втора част се случва интересен инцидент пред вратата на „Берое“, когато кумирът на левскарите Георги Аспарухов пада в наказателното поле. Ето какво си спомня за този епизод крайният бранител на Берое Стефан Иванов: „20 минути преди края, при резултат 1:0 за нас, Аспарухов пое на гърди една топка в наказателното поле и я свали на левия си крак. Влязохме помежду си рамо в рамо, аз малко го изпреварих. Гунди нанесе силен удар с левия крак, но при удара върхът на обувката му се заби в разкаляния терен. Той падна, попитах го какво му е: „Глезенът ми, повикай доктора“. Казаха ми, че по телевизията съм получил неоснователни обвинения, а след това и някои вестници писаха. За щастие уверих се, че Гунди беше не само голям футболист, но и справедлив човек, след като опроверга всички, че съм го контузил“.
Вратарят на Берое Тодор Кръстев разказва какво си спомня от злополучния мач:
„Две минути преди края на мача държах топката в ръце и исках да я изпратя силно зад центъра, време да мине. Когато я подхвърлях към крака си, трима нападатели на сините ме атакуваха – топката се удари под коляното ми, фалцира се и излезе в корнер. Сашо Костов го изпълни майсторски. Аз разчетох точно скока си във въздуха, но миг преди да хвана топката Митков и Ивков ме повалиха на земята, а Жечев я засече необезпокояван с глава и несправедливо изравни. Видях съдията Трендафилов да сочи центъра и тръгнах към него да търся правдата, ясно записана в правилника. Не стигнах до него – спряха ме Петков, Янчовски и Белчев…“
Ето какво си спомня за тези минути и ситуацията след това Бончо Мерджанов, дългогодишен председател на „Берое“: „Първо, държа да кажа, че тогава в класирането по спортсменство „Берое“ беше на второ място, втори бяхме и в състезанието за образцова спортна публика, пък „Левски“ – на 12 или на 13 място. Сега подобно класиране няма, но за времето си то беше от голямо значение.
Стадионът беше претъпкан – тогава на мач се ходеше с часове преди началото. На терена почти нищо не стана – ние водехме играта, вкарахме и първи гол. Да, ама „Левски“ и ЦСКА все претенденти за титлата, ние бяхме нещо като техен придатък – и преди, и след това от нас са вземали все добри футболисти.
След гола Кръстев се афектира и тръгна към съдията да се разправя, но не стигна до него, съотборниците му го спряха. През това време обаче Сашо Костов стана причина публиката да настръхне, той за мен си е хулиганче. Обърна се към южната трибуна – тогава тя беше официалната, и показа среден пръст. Тогава към него полетяха стъклени лимонадени бутилки. По онова време такива се продаваха на стадиона, нямаше пластмасови…. Сигурно бяха стотина бутилки на пистата, някои са паднали и на терена.
Телевизията предаваше пряко мача, но веднага след гола на „Левски“ при вида на настръхналата публика спряха предаването с обяснението „поради прексъсване на електрическия ток“. Та те си ходеха и с телевизията… На мача беше и Ангел Солаков, министър на вътрешните работи. Охрана му беше борецът Боян Радев. Даже след мача аз честитя на Солаков точката, а той вика: не ви мърда сега да играете два-три мача на чужд терен. Отговарям: защо, какво са виновни момчетата, другарю Солаков?
Така почнаха последствията. Най-напред имаше предложение да бъдем наказани за три мача. Тогава голям почитател на „Левски“ беше секретарят на ЦК на БКП и член на Политбюро Борис Велчев, той направи цялата работа. В деня на заседанието на федерацията по случая в София бяхме извикани аз, генерал Делчо Делчев, командир на Трудови войски и футболен деятел, и старши треньорът ни Анастас Ковачев. Гледам – от кабинета на председателя на БСФС Трендафил Мартински излизат Борис Велчев и Съботин Генов – той беше завеждащ орготдела на ЦК. Всичко стана ясно, когато казаха, че имало предложение на председателството на ЦС на БСФС отборът на Стара Загора да бъде изваден от групата… Уж оттам де, то е ясно – Велчев нарежда. Шефът на Българската федерация по футбол Недялко Донски предлага на заседанието още Бончо Мерджанов да се изключи завинаги от физкултурното движение заради слаба възпитателна работа, да се отнемват правата на треньора Анастас Ковачев…
Тогава имаше мода – изключват те завинаги, след година-две те възстановяват. Така стана с мен, и със Стоичков след години…
Гласуваха всички с главите надолу. Дежурният Стефан Божков избяга чак в Москва, само и само да не дава обяснения по случая. И никой не смее да вземе думата. Аз я поисках и казвам: Донски, това предложение, дето го правите, е абсолютно правилно, смятам, че при всички случаи ще изиграе своята роля за развитието на българския футбол. И спрях. Викат: продължавай… Няма какво да продължавам, аз казах, каквото имах за казване. Генерал Делчев май не схвана иронията, просълзи се, почна да разказва с колко трудности е граден отборът, но каква полза от сълзите?
Заседанието беше в петък. А беройци вече са в Русе, там имат мач с „Дунав“. Русенци ги изпратили с митинг, а в Стара Загора ги чакаха хиляди на изхода за Казанлък и пак имаше митинг. Градът настръхна срещу решението. А и тези от София бяха гузни, затова оставиха футболистите на щата на „А“ група чак до есента, а от ЦС на БСФС привеждаха редовно парите“.
Спомените на Георги Белчев: Как съм вкарал гола не помня, но помня, че преди фаталния мач левскарите пренощуваха в Чирпан, отказаха да спят под липите. Софиянци бяха разработили план как „Берое“ да им легне в тази среща, искаха направо да им дадем мача, но ние ги предупредихме, че няма да има уговорки и че ще се играе здраво. Тогава дори се опитаха да ни поставят ултиматум, казваха, че трябвало да се подчиним на миистър Солаков, който беше на стадиона.
След като научихме неприятната новина в Русе и се прибрахме в Стара Загора, бяха ни забранили да излизаме от домовете си и да се показваме на обществени места, за да нямало екцесии. Закараха ни и на лагер в Павел баня. Няколко дни след това „Берое“ замина за няколко контролни срещи в побратимения съветски град Куйбишев, за да се успокои напрегнатата обстановка в Стара Загора, където милицията беше забранила да се събират повече от трима души на едно място“.
Любопитно:
– Средната посещаемост в Стара Загора е 11 940 зрители
– В турнира за Купата на Съветската армия „Берое“ е отстранен куриозно от „Сливен“. Двубоят от 1/16 финалите завършва 0:0 в редовното време и се стига до дузпи. Там и двата отбора бележат и петте си дузпи от първата серия – 5:5. Следва втора серия от по три дузпи, а след нея резултатът е 6:6. По правилата тогава се тегли жребий, който се усмихва на „Сливен“ и те продължават напред.
– Въпреки 12-те служебни загуби „Берое“ завършва с точка повече от „Кракра“ (Перник)
Следва…
Следващата седмица очаквайте всичко най-интересно за вълнуващия сезон 1971-72 г. – първо ще преминем бързо през сезона в „Б“ група през 70-71 г., както го прави „Берое“, за да ви разкажем за първия голям успех в „А“ група…“Берое“ печели бронзов медал; в отбора пристигат още бъдещи легенди; още три купи след края на сезона; Петко Петков на гол от приза за топ реализатор; трагичен инцидент в отбора; рекорд при завръщането на „Левски-Спартак“ под Аязмото; любопитни подробности от домакинствата на ЦСКА и Етър; международни срещи преди дебюта в Европа; любопитни неща за екипите…
„ПФК Берое – Стара Загора“ ЕАД откри дарителска сметка по повод предстоящия юбилей „100 години организиран футбол в Стара Загора“, който предстои следващата година. Всеки, който има желание да спомогне финансово за тържествата може да внесе желаната сума на следната сметка:
Societe Generale Експресбанк
титуляр по сметка: „Професионален футболен клуб Берое – Стара Загора“ ЕАД
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG24TTBB94001526995876
Набраните средства ще бъдат използвани ЕДИНСТВЕНО и САМО по повод вековния юбилей!
Всички дарители са освободени от банкова такса!
БЪДИ ЧАСТ ОТ ЗЕЛЕНАТА ИСТОРИЯ!
НЯМА МОЕ, НЯМА ТВОЕ – 100 ГОДИНИ СВЕТЪТ Е БЕРОЕ!